Razvan Ene - medalie Ironman Tremblant 2019

”Am terminat cu bine cursa, a fost un efort considerabil, 10 ore și 31 de minute de efort, însă suportul vostru și al prietenilor de la fața locului m-au ajutat să trec cu bine peste momentele dificile”, a declarat Răzvan Ene la scurt timp după ce a trecut linia de finish la Ironman Mont Tremblant, din Canada.

Răzvan Ene s-a clasat pe locul 16 din 325 concurenți de la categoria de vârstă 45-49 de ani și locul 152 la nivel general, din 2.379 de concurenți și concurente.

Timpii pe probe:

• înot: 1:09:10, avg pace 01:47 min/100 metri
  • T1: 05:46
  • ciclism: 5:20:35, avg pace 33,74 km/h
  • T2: 05:55
  • alergare: 03:49:55, avg pace 05:27 min/km.

Potrivit informațiilor înregistrate de ceasul lui Răzvan, proba de ciclism a avut o lungime de 177,4 km și o diferență de nivel de 1.599 metri.

La alergare nu a existat diferență semnificativă de nivel (259 metri la 41,8 km). Până la km 15, Răzvan a avut un ritm bun, a început cu 4:35min/km și a rămas undeva în zona 4.40. Pe urmă, probabil că au început problemele, au fost și kilometri cu 6 minute.

Pentru Răzvan a fost a doua participare într-o competiție de triatlon pe distanțe lungi, după cea de la Xman Oradea. Atunci, la debutul său pe distanța Full Ironman, s-a clasat pe locul 5 la nivel general, după 10h35min06s.

Ieri n-a ieșit chiar conform planului.

”Vreau să prind podium la categoria de vârstă”, a spus Răzvan Ene pentru Biciclistul.ro despre competiția din Canada.

”Sunt foate bine, mă simt pregătit, totul este în grafic”, a mai spus Răzvan.

Următoarea cursă internațională a lui Răzvan Ene va fi în luna octombrie, în China, la Jocurile Mondiale Militare, unde va concura la proba de triatlon olimpic.

La profesioniști, competiția a fost câștigată de către canadianul Cody Beals, care a trecut linia de finish după 7:58:34 (50:36 înot, 4:20:53 bicicletă și 2:42:28 alergare).