Daniela Ryf - Ironman 70.3 World Championship 2019

Daniela Ryf a cucerit al cincilea titlu Ironman 70.3 World Championship în ultimele șase finale la care a participat, britanica Holly Lawrence a sosit a doua, iar Lucy Charles-Barclay s-a clasat pe locul 5, după ce a fost penalizată pentru drafting.

Ryf, 32 de ani, care a câștigat și patru titluri mondiale la Full Ironman, în Hawaii, s-a folosit de coborârea din a doua parte a traseului de bicicletă pentru a deschide o breșă între ea și urmăritoare. A reușit să obțină două minute, la care s-au adăugat alte două în timpul semimaratonului, reușind să treacă linia de finish cu un avans de 3min58s.

Top 5 - Ironman 70.3 World Championship 2019 - pro feminin

Andreea Păduraru Călugăru, cea mai rapidă româncă

Andreea Păduraru Călugăru a fost cea mai rapidă dintre cele trei românce care au participat în finala mondială Ironman 70.3.

Dacă nu știați, le-am avut pe:

Andreea Păduraru Călugăru a trecut linia de finish după 5h49min17s, locul 123/248 la categoria de vârstă, locul 602/1863 de participante la nivel general.

Ioana Molnar a terminat cursa după 6h08min31s, locul 174/255 la categorie și locul 951/1863 la general.

Gerda Maria Dumitru a încheiat concursul după 6h12min09s, locul 188/255 la categorie, locul 1017/1863 la general.