Lansare SportGuru BCR Racing TeamAlex Ciocan (stânga), Cornelia Pleșoianu (BCR), Mircea Rașovan (SportGuru), Radu Milea (dreapta)

Aseară am fost la lansarea oficială a echipei SportGuru BCR Racing Team, a cărei înființare am anunțat-o încă din luna martie.

După cum îi spune și numele, echipa există datorită parteneriatului dintre magazinul sportiv SportGuru.ro și BCR. În curând vor fi făcute și demersurile necesare pentru înființarea unei asociații și pentru aderarea acesteia la diferitele federații sportive care patronează sporturile practicate de membrii echipei, după cum a spus Mircea Rașovan, reprezentantul SportGuru.ro.

• echipa va primi în continuare noi membri, atât profesioniști, cât și amatori;
  • nu toți sportivii sunt remunerați, dar toți primesc echipament și suport logistic;
  • nu s-a stabilit clar pe ce perioadă va funcționa parteneriatul dintre SportGuru și BCR, dar se vrea a fi unul de lungă durată;
  • încă nu se știe foarte clar bugetul acestei echipe, la sfârșitul anului se va trage o linie și se va afla cât anume s-a investit;
  • în jurul acestei echipe se dorește crearea unei comunități sportive. Dacă am înțeles eu bine, cei care aderă la această comunitate ar putea primi reduceri la produsele SportGuru sau la înscrierea la anumite competiții sportive;
  • pe viitor se intenționează și organizarea unor evenimente sociale, care să închege această comunitate.

Echipa SportGuru Racing Team este formată în prezent din 20 de sportivi, alergători, cicliști și triatloniști, cu vârste cuprinse între 9 și 48 de ani. Printre aceștia se află atât profesioniști, cât și sportivi amatori, cu joburi, familie și alte obligații :).

Iată o fotografie cu toată echipa (foto: Radu Cristi), mai puțin cu Florin Totalcă (alergător), care e încă în Suedia, unde a participat la Wings for Life WorldRun.

SportGuru BCR Racing Team - lansare oficial echipa
Pe rândul de sus îi avem pe Valentin Țecu, Robert Dorobanțu, Adrian Cojanu, Gerhard Dumitrescu, Ana-Maria Estera Coteață, Mircea Rasovan (în cămașă), Cornelia Pleșoianu (reprezentanta BCR), Iustin Onofrei, Rebecca Neagu, Radu Milea, Iuliana Stroescu, Daniel Stroescu, Ștefan Dan și Adriana Ceaușescu.

Pe rândul de jos (și la fel de importanți) sunt Alex Ciocan, Răzvan Staicu, Alex Corneschi, Marius Ionescu, Petre Dumitru, Victor Ștefănescu și Răzvan Ilie.

Eu am rămas plăcut impresionat că în această echipă există și un copil (Rebecca Neagu) și că oamenii ăștia se gândească să investească și în alte tinere speranțe.

Rebecca practică înotul de performanță de la cinci ani, iar în 2015 a devenit multiplă campioană națională la aquathlon, duathlon și triathlon. Rebecca își dorește continuarea studiilor la un liceu sportiv și participarea la cât mai multe competiții naționale și internaționale, pentru că visul ei este să participe la Olimpiada din 2020. Drăguț, nu?

Rezultatele SportGuru BCR Racing Team

Cu toate că echipa a fost lansată oficial ieri, sportivii au participat sub culorile acesteia încă din luna martie și au reușit deja să obțină o mulțime de medalii.

Alergare

• Runfest Cernica: Iuliana Stroescu a câștigat concursul (la fete), iar Daniel Stroescu s-a clasat pe locul 2. Și Florin Totalcă a obținut un rezultat bun, locul patru la general și locul 1 la categoria de vârstă;

Ciclism

• Drumul Vinului:  Ana-Maria Estera Coteață a ieșit pe locul 5 la categoria Elite și pe locul 1 la categoria de vârstă, iar Gerhard Dumitrescu a obținut locul 2;
  • Ziua B: Adriana Ceaușescu s-a clasat pe locul 5 în clasamentul general, iar Ana-Maria Estera Coteață pe locul opt;
  • Avrig MTB Race: Răzvan Ilie a obținut locul 8 la categoria sa de vârstă;
  • Bucharest Bike Break: Ana-Maria Estera Coteață a câștigat acest concurs;
  • Road Grand Pink: Ana-Maria Estera Coteață, locul 4 la categorie
  • Beach Race XCO Race / Ana-Maria Estera Coteață, locul 1
  • Prima Evadare / Adriana Ceaușescu, locul 2 Elite; Ana-Maria Estera Coteață, locul 1 open, amatori; Alex Ciocan, locul 13 Elite; Andrei Cojanu, locul 6 la categorie;
  • Tour of Thassos / Răzvan Ilie, locul 5 la categorie

Duatlon

• Campionatul Național de Duatlon: Ana-maria Estera Coteață a făcut echipă cu Radu Milea și s-au clasat pe locul 2. Ștafeta formată din Alex Corneschi și Gerhard Dumitrescu a obținut, de asemenea, locul 2. Mai departe, la individual, Adriana Ceaușescu a luat locul 2, Alex Ciocan locul 3, iar Răzvan Ilie locul 1 la categoria sa de vârstă;

One thought on “Ce planuri are nou înființata echipă SportGuru BCR Racing Team”