Delegatie Romania la cupa europeana Malilla
Sursa foto: FRTRI (De la stânga: Peter Klosz, Ciprian Bălănescu, Nicolae Șeitan, Antoanela Manac, Alexandru Ion, Erick Rogoz și Ovidiu Burghelea)

România participă astăzi cu cinci sportivi la cupa europeană de triatlon de la Melilla, Spania:

• la Elite: Ciprian Bălănescu, Nicolae Şeitan și Antoanela Manac
  • la Juniori: Alexandru Ion, Erick Rogoz

Din delegația României mai fac parte președintele Federației Române de Triatlon, Peter Klosz, și Ovidiu Burghelea, director de dezvoltare, tot în cadrul federației.

Competiția de la Melilla este ultima cupă europeană din acest sezon și este organizat de către Federația Spaniolă de Triatlon.

Probele

Proba de înot: 750 de metri pentru juniori (1 lap), 1.500 de metri pentru Elite (2 laps).

Proba de ciclism: prima parte a traseului de ciclism are 1,5 km, este total plată și foarte tehnică. Pe urmă, juniorii au de parcurs patru tururi (19,6 km), iar cei de la Elite opt tururi (39,2 km).

Proba de alergare: are un traseu fără diferențe de nivel, cu excepția unei mici secțiuni, unde sportivii trebuie să treacă un pod. Pe traseu vor fi amplasate două puncte de hidratare, de care triatloniștii se vor putea folosi de câte două ori per tur. Juniorii au de alergat două tururi (2x 2,5 km), iar sportivii de la Elite patru tururi (4 x 2,5 km).

Rezultate românilor în cupele europene

Ciprian Bălănescu

Ultima participare a lui Ciprian Bălănescu într-o cupă europeană a fost în 2014, la Mamaia, când TriChallenge a fost cupă europeană. N-a reuşit să termine cursa (DNF), fiind ajuns din urmă la proba de ciclism, ceea ce i-a astras descalificarea.

Ciprian Balanescu - proba inot Mamaia 2014
Ciprian Bălănescu la ieșirea din apă, în 2014, la Mamaia. Foto: Art Marcela Alexandrescu

Nicolae Şeitan

Nicolae Şeitan nu a avut ocazia să participe până acum la o cupă europeană la proba Elite. Cea mai recentă participare a lui într-o cupă europeană a fost în septembrie 2016, la Zagreb. Atunci a concurat la juniori, proba sprint şi s-a clasat pe locul 48 din cei 66 de sportivi care au trecut linia de finish.

Antoanela Manac

Antoanela Manac a participat chiar anul acesta la o cupă europeană, la Tartu, în Estonia, unde s-a clasat pe locul 14 din 34. Antoanela a participat însă atunci la proba sprint (750 metri înot, 20 km ciclism şi 5 km alergare).

Antoanela Manac - cupa europeana Tartu
Sursa foto: Antoanela Manac

Alexandru Ion

Alexandru Ion a participat într-o cupă europeană chiar la începutul lunii septembrie, în România, la Tulcea, unde s-a clasat pe locul 7 din 33 de sportivi care au trecut linia de finish (au mai fost încă patru cu DNF şi unul cu DSQ).

Erick Rogoz

Tot la Tulcea a fost şi pentru Erick Rogoz cea mai recentă participare într-o cupă europeană, competiţia la care s-a clasat pe locul 15.

Premii în bani

La această cupă europeană se acordă premii în bani la Elite, în cazul în care, Doamne Ajută!, vreunul dintre români se clasează în top 10: