Campionat national inot - Florina Alexandra Ilie

Florina Alexandra Ilie (16 ani), de la CS Petrolul Ploiești, a stabilit un nou record național în proba feminină de 50 m bras, cu timpul de 32 sec 68/100, joi, în prima zi a Campionatelor Naționale de înot pentru seniori în bazin scurt (25 metri), de la Hunedoara.

Vechiul record, 33 sec 55/100, aparținea Mădălinei Tin, fiind realizat tot la Hunedoara. Pe locul secund s-a clasat Bianca Alexandra Drăgușin (CSA Steaua), 34 sec 49/100, iar a treia a fost Maria Alexandra Ciorobea (CSM Pitești), 34 sec 83/100.

Alte rezultate:
MASCULIN
50 m fluture
1. Alexandru Coci (CSM Brașov) 00:24:52
2. Alin Coste (CSM Brașov) 00:24:63
3. Norbert Trandafir (CSM Bacãu) 00:24:66

200 m spate
1. Alexandru Felix Maestru (CSA Steaua) 01:59:70
2. Remus Florin David (CSM Brașov) 02:01:50
3. Bogdan Alexandru Fodor (CSA Steaua) 02:04:02

100 m liber
1. Norbert Trandafir (CSM Bacău) 00:49:85
2. Marius Radu (CSM Drobeta Tr. Severin) 00:49:97
3. Alin Coste (CSM Brașov) 00:50:45

200 m mixt
1. Alexandru Coci (CSM Brașov) 02:02:81
2. Bogdan Andrei Urichianu (CSM Drobeta Tr. Severin) 02:03:87
3. Remus Florin David (CSM Brașov) 02:04:51

4×50 m liber
1. CSM Brașov (Alin Coste, Alexandru Coci, Horia ªtefan Cristea, Casian Andrei Mincã) 01:32:19
2. CSM Drobeta Tr. Severin (Bogdan Andrei Urichianu, Alexandru Artimon, Dacian Tudor Vanțã, Marius Radu) 01:33:86
3. CSU Pitești (Gheorghe Cristian Tãtar, ªtefan Daniel Gheorghe, Andrei Vlad Popescu, Ionuț Constantin) 01:36:47

FEMININ
100 m spate
1. Carina Bianca Macavei (CSM Cluj) 01:00:99
2. Cristina Andreea Nicolae (CSA Steaua) 01:03:41
3. Alexandra Dobrin (CSU Pitești) 01:03:74

400 m liber
1. Ionela Cozma (CS Dinamo) 04:19:16
2. Alina Grațiela Ene (LPS Brãila) 04:22:45
3. Bianca Izabella Rãduțã (CSM Pitești) 04:25:88

200 m mixt
1. Ionela Cozma (CS Dinamo) 02:17:90
2. Alina Grațiela Ene (LPS Brãila) 02:19:79
3. Carina Macavei (CSM Cluj) 02:20:41

ștafetă 4×50 m liber
1. CS Dinamo (Daniela Benea, Nicoleta Alexandra Zboiu, Oana Diana Bejan, Ionela Cozma) 01:49:67
2. CSA Steaua (Ioana Dãnșorean, Anamaria Beatrice Stoiciu, Ioana Alexandra Zãrnoianu, Bianca Diana Drãgușin) 01:50:53
3. CSA Steaua (Ștefania Mădălina Nica, Cristina Andreea Nicolae, Andreea Silvia Drăgan, Mariana Buzatu) 01:55:72

Comentarii