Campionatul National de Duatlon Triatlon

Antoanela Manac şi Ciprian Bălănescu pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Naţional de Duatlon

Start Campionatul National de Duatlon 2017

Antoanela Manac, respectiv Ciprian Bălănescu au câştigat locurile 1 la Campionatul Naţional de Duatlon, ce a avut loc duminică, 14 mai, la Cluj, în cadrul unui eveniment organizat de către Clubul Orca, în colaborare cu Federația Română de Triatlon și Primăria Municipiului Cluj Napoca.

Antoanela Manac s-a impus clar cu o diferenţă de peste opt minute faţă de următoarea clasată. Locul 2 a fost ocupat de către Kinga Simon, iar locul trei de către Dayana Budisan.

18491367_608798509308835_3245615981820143664_o

La băieţi situaţia a fost ceva mai strânsă, Ciprian Bălănescu s-a impus cu o diferenţă de opt secunde faţă de ocupantul locului 2, Bogdan Damian, de la CSA Steaua. Pe locul trei a venit Deak Zsombor, la 38 de secunde faţă de câştigător.

Ciprian Bălănescu - Campionatul Naţional de Duatlon 2017

Ciprian Bălănescu. Foto copyright: Alexandra Vlad

Daniel Attila, un obişnuit al podiumului, a reuşit să se claseze doar pe locul 4, la aproape un minut faţă de Ciprian Bălănescu. Timpul obţinut de Daniel Attila l-a propulsat însă pe locul 1 la categoria sa de vârstă (20-24 de ani), în faţa lui Gergo Simon şi a lui Levente Kanizsay, locurile doi, respectiv trei.

Alex Diaconu, un veteran al competiţiilor de triatlon şi duatlon, a venit pe locul 4 la categoria sa de vârstă (30-34 de ani) şi pe locul 30 la nivelul clasamentului general.

Categoria 35-39 de ani a fost câştigată de Beres Hunor, de la CSA Steaua, care a trecut linia de finish cu 32 de secunde în faţa ocupantului locului 2, Alex Ciocan. Pe trei a venit Istvan Csergedi, la 54 de secunde faţă de primul loc al categoriei.

Amicul meu Radu Costin Marga s-a clasat pe locul 4 la categoria de vârstă 40-44 de ani, după Alexandru Ghica (locul 3), Mihai Mandeal (locul 2) şi Radu Cordoşan (locul 1). Diferenţa lui Radu faţă de primul loc a fost 02m:09s. Mare Radule, mare! :)

Rezultatele complete pot fi consultate aici, pe categorii de vârstă, sau aici, pentru clasamentul open.

Participare numeroasă la copii şi cadeţi

Campionatul Naţional de Duatlon a fost o competiţie adresată inclusiv copiilor şi cadeţilor. I-aş fi înscris şi eu pe Natalia şi Vlăduţ, dar Cluj-Napoca a fost mult prea departe de casa noastră.

Casia Maria Damian, de la Trident Triathlon Team, a câştigată locul 1 la categoria copii, fete. Ea este antrenată de Radu Costin Marga, care a venit la acest concurs cu nu mai puţin de 13 sportivi, atât la copii, cât şi la cadeţi. Pe locul 2 a venit Sara Szabo, iar pe locul 3 s-a clasat Ariana Chiş, ambele fete fiind de la CS Politehnica.

18491769_1506691386070138_4440186441549054302_o

Casia Damian. Foto copyright: Radu Cristi

Alexandru Rareş Panait a câştigat locul 1 la categoria copii, băieţi. Pe locurile 2 şi 3 au venit Vlad Pop şi Paul Şerban.

18527099_1506687792737164_4333046879228846056_o

Rareş Panait. Foto copyright: Radu Cristi

Sunt plăcut impresionat de participarea numeroasă a copiilor la acest concurs, 26 de fete şi 49 de băieţi. Bravo!

La cadeţi, fete, s-a impus o sportivă pe care o admir, extrem de talentată: Alice Perjoiu. Ea a avut o diferenţă de 01m40s faţă de ocupanta locului 2, Andreea Diana Iordache, şi 06m43s faţă de ocupanta locului 3, Zsanett Bartok.

Alice Perjoiu - Campionatul Naţional de Duatlon 2017

Alice Perjoiu. Foto copyright: Radu Cristi

La cadeţi băieţi victoria a fost şi mai clară, Erick Rogoz a câştigat locul 1 cu un avans de 03m53s faţă de locul 2, Andrei Şendroiu. Pe locul 3 a venit Gabriel Boca, la 04m48s faţă de locul 1.

Erick Rogoz Lorincz - Campionatul Naţional de Duatlon 2017

Erick Rogoz Lorincz. Foto copyright: Radu Cristi

Rezultatele complete ale copiilor pot fi consultate aici. De asemenea, sunt disponibile şi în funcţie de categoria de vârstă, aici.