Biciclete Blog

Soluţii ingenioase de depozitare a bicicletei

Bicicleta pe balcon

Ştiu că pentru  mulţi dintre bicicliştii orăşeni depozitarea bicicletei este o problemă complicată, greu de rezolvat. Şi eu fac parte din această categorie. N-am unde să ţin bicicleta în casă,  aşa că o ţin legată de balustradă, pe holul blocului, sperând că nu o să mi-o fure nimeni. Dar nu toată lumea e dispusă să-şi asume acest risc şi găseşte cele mai trăznite metode de a înghesui bicicleta  prin casă. Faci parte din această categorie? Povesteşte!

Sunt curios să aflu ce soluţii ingenioase au găsit unii pentru a-şi depozita bicicleta.

Bicicleta pe balcon

You Might Also Like

10 Comentarii

  • Reply
    Radu
    Nov 19, 2010 at 6:40 pm

    Eu o tin in capatul balconului si nu incurca deloc. Pe scara nu as lasa bicicleta in nici un caz. Tu probabil ai avut noroc pana acum. Eu zic sa nu te bazezi in continuare pe noroc.

  • Reply
    animaloo
    Nov 19, 2010 at 11:45 am

    cu ce o ai legata de balustrada?
    daca nu ai U-lock se pare ca nu prea tii la ea :D

    • Reply
      Emilian Nedelcu
      Nov 19, 2010 at 12:28 pm

      N-am U-lock. De fapt, ba da, am U-lock, dar nu-l folosesc la balustrada :). Crede-ma, balustrada se taie mai usor :)

  • Reply
    Raluca
    Nov 16, 2010 at 4:45 pm

    Nu in holul bloculuuuuui! Noua ne-au furat-o dupa cateva zile de la mutarea in blocul in care locuim acum :-(
    Mare grija….

  • Reply
    Teutzzzza
    Nov 16, 2010 at 1:18 pm

    Eu zic foarte serios sa renunti la tinerea bicicletei pe holul blocului, mai ales daca e prinsa cu un lant antifurt. Tu dormi linistit noaptea si altu iti fura bicicleta linistit.
    Am tinut-o si eu vreo 3 zile pe balustrada blocului langa bicicleta vecinului, pana a venit vecinul intr-o zi si mi-a zis ca lui i-a furat bicicleta si ca ar fi bine sa mi-o mut in casa pe a mea.

    Bicicleta mea acum sta frumos cu mine in camera.

    • Reply
      Emilian Nedelcu
      Nov 16, 2010 at 6:25 pm

      Teutzzza, tin bicicleta pe hol de aproape doi ani si nu mi-a disparut pana acum.

  • Reply
    gabriel solomon
    Nov 16, 2010 at 1:09 pm

    Mai sunt solutii pe perete:
    http://ikeahacker.blogspot.com/2008/02/stolmen-bike-rack.html

    sau pe tavan:
    http://www.gadgetgrid.com/2007/09/17/ceiling-mount-bike-hoist/

    dar nu prea se pot aplica usor in apartamentele deja prea mici :(

  • Reply
    Bazilide